امروز سه شنبه، 3 بهمن 1396

الهه راستگو در مراسم کاشت 30 هزار نهال به مناسبت روز درختکاری:
لزوم حفظ ارتباط مردم با محیط زیست ضروری است

تاریخ ثبت : 16 اسفند سال 1395 - چاپ صفحه
لزوم حفظ ارتباط مردم با محیط زیست ضروری است

رییس کمیته مشارکتهای مردمی شورای اسلامی شهر تهران گفت: لزوم حفظ ارتباط مردم با محیط زیست ضروری بوده و بی توجهی به این مسئله ضمن خسارت به محیط زیست اقتصاد شهر را نیز با چالش مواجه خواهد ساخت.

به گزارش تهران سمن، الهه راستگو عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در مراسم کاشت 30 هزار نهال به مناسبت روز درختکاری که پیش از ظهر امروز با حضور مدیران شهری و سمن های محیط زیستی منطقه 21 در محله شهرک استقلال برگزار شد روز درختکاری را بهانه ای برای مشارکت اجتماعی مردم در ایجاد و نیز حفظ و نگهداری از فضای سبز دانست و اظهار داشت: قطعا دخالت دادن شهروندان در امور اجتماعی، فرهنگی، محیط زیستی و هرآنچه مرتبط با آنهاست نتیجه بهتری را در دستیابی به اهداف موجب خواهد شد.

وی با بیان اینکه بي‌توجهي به نقش شهروندان به عنوان استفاده‌كنندگان خدمات شهر، هرگونه برنامه ریزی و سیاستگذاری در جهت دستیابی به اهداف را با مشکل مواجه خواهد ساخت تاکید کرد: لزوم حفظ ارتباط مردم با محیط زیست ضروری بوده و بی توجهی به این مسئله ضمن خسارت به محیط زیست اقتصاد شهر را نیز با چالش مواجه خواهد ساخت.

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمانهای مردم نهاد شهر تهران افزایش روزافزون مشکلات و معضلات زندگی شهری به دنبال رشد سریع شهرنشینی و افزایش کمی صنایع آلاینده را امری غیرقابل انکار خواند و تصریح کرد: قطعا تخریب و بی توجهی به افزایش سرانه فضای سبز به عنوان ریه های تنفسی شهر کیفیت زندگی مردم را با مشکل مواجه خواهد ساخت و بر این اساس لازم است اقدامات مهم و عملی در راستای زیست پذیری بیشتر شهر صورت پذیرد.

راستگو در ادامه به دغدغه و تاکید مکرر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در راستای حفظ و صیانت از باغات اشاره کرد و افزود: متاسفانه در برهه ای با تخریب باغات و تغییر کاربری آن مواجه بودیم که البته تدوین و تصویب طرح هایی در جهت حفظ باغات و یا ممنوعیت ساخت و ساز در ارتفاعات بالاتر از 1800 متر میزان تخطی در این حوزه را به حداقل ممکن کاهش داد.

وی مهمترین دلایل آتش سوزی باغات و یا خشکاندن درختان را تغییر کاربری فضای مشجر به واحد تجاری و مسکونی دانست وگفت : ارائه بسته های تشویقی به باغداران و از سویی تعیین جرایم بسیار سنگین تر از منفعت حاصل از فروش املاک تجاری و مسکونی احداث شده قطعا درصد تخطی را به کمترین میزان ممکن کاهش می دهد.

رییس کمیته مشارکتهای مردمی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به فعالیت سمن ها در 17 کارگروه تخصصی اشاره کرد و افزود: سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه زیست محیطی اقدامات مهم و اثرگذاری را تاکنون به اجرا رسانده اند که با توجه به ماهیت غیرانتفاعی و مردمی این تشکلهای مردمی بی شک فراهم سازی زمینه مشارکت اجتماعی مردم نتیجه بهتری را در محیط زیست شهری موجب خواهد شد .