امروز سه شنبه، 3 بهمن 1396

الهه راستگو:
توسعه مشارکت مردمی کاهش وظایف و مسئولیتهای مدیریت شهری نیست/ همکاری سمن ها با مدیریت شهری رابطه ای برد – برد است

تاریخ ثبت : 16 آذر سال 1395 - چاپ صفحه
توسعه مشارکت مردمی کاهش وظایف و مسئولیتهای مدیریت شهری نیست/ همکاری سمن ها با مدیریت شهری رابطه ای برد – برد است

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمانهای مردم نهاد شهر تهران گفت: توسعه مشارکت مردمی نه تنها به معنای کاهش وظایف و مسئولیتهای مدیریت شهری نبوده که ارتقاء کیفیت فعالیتهای شهری را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش تهران سمن، الهه راستگو عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در تذکر پیش از دستور سیصد و دهمین جلسه شورای شهر تهران و ضمن ارائه گزارش عملکرد ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمانهای مردم نهاد شهر تهران ارتقاء مشارکت مردمی را نیازمند فراهم سازی بسترهای اولیه آن عنوان کرد و اظهار داشت: باید این بسترهای اولیه را فراهم ساخت تا شهروندان بتوانند جلوه های مشارکت خویش را به نمایش بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه مشارکت مردمی به معنای کاهش وظایف و مسئولیتهای مدیریت شهری نخواهد بود افزود: اجرای قوانین ملی و مقررات شهری از جمله قانون جامع معلولین و اقداماتی که در راستای ایجاد شهر دسترس پذیر و مناسب سازی شهری جز با بهره مندی از مشارکت شهروندان و حرکت در مسیر کار داوطلبانه و جهادی میسر نبوده چراکه شکل گیری شهر ایده آل و آرمانی ضمن حرکت مسئولانه و فعالانه همه مسئولان نیازمند فعالیت هدفمند، موثر و داوطلبانه مردم است.

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمانهای مردم نهاد شهر تهران یکی از مهمترین بسترهای بروز و نمایش مشارکت شهروندان را سازمان های مردم نهاد عنوان کرد و گفت: سمن ها به عنوان گروه هایی مردمی، غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی می توانند تحولات بسیار خوبی را در شهر تهران رقم بزنند به طوری که می توان ادعا نمود اعتماد به توانمندی های سمن ها و ایجاد بستر مناسب جهت نقش آفرینی آنها شهر را دچار تحولات مثبت خواهد کرد.

راستگو از همکاری سمن ها با مدیریت شهری به عنوان رابطه ای برد - برد یاد کرد و گفت: این رابطه هم برای مدیران شهری و هم برای سمن ها و در نهایت شهر و شهروندان از مزایای قابل توجهی برخوردار بوده که مهمترین آن اعتلای کیفیت زندگی در شهر است.

وی تصریح کرد: سمن ها قادرند در سه قالب مشخص به نقش آفرینی خود در عرصه مدیریت شهری بپردازند که نقش مشورتی و تصمیم سازی و مطالبه گری سمن ها و ایجاد جریان فکری تاثیرگذار بر جامعه مسئله ای است که کمتر به آن توجه شده ضمن اینکه از نقش عهده دار شدن انجام امور توسط این گروههای مردمی نباید غافل بود.

عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه همکاری مدیریت شهری با سازمان های مردم نهاد ضمن نتایج مطلوب برای هر دو افزایش کیفیت زندگی شهروندان را موجب خواهد شد افزود: در بسیاری از کشورهای جهان شهرداری ها از حامیان اصلی تشکل های مردم نهاد به شمار می روند و مدیریت شهری با واگذاری برخی فعالیت های اجرایی شهر به سمن ها، فرصت های لازم را برای ورود آنها به عرصه فعالیت های سازنده فراهم خواهد ساخت.

راستگو در ادامه به نقش نظارتی سمن ها اشاره کرد و اظهار داشت: برون سپاری امور در شهرداری و تحقق اصل 44 قانون اساسی از جمله دستاوردهای قابل توجه همکاری سمن ها و مدیریت شهری بوده که البته نباید از مصوبات مشخص و قابل توجه شورای شهر در ارتباط با مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد غافل بود.

وی با بیان اینکه در 11 ماده از برنامه پنج ساله دوم شهرداری ها به طور مستقیم به همکاری سازمان های مردم نهاد با مدیریت شهری اشاره شده و برای شهرداری تهران تکالیف مشخصی در این حوزه مشخص شده گفت: ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران هم در این مدت که از فعالیتش در شورای چهارم می گذرد تمام تلاش خود را در راستای پیگیری اجرای مصوبات نموده و مطابق مصوبه تشکیل این ستاد، سعی در بسترسازی هر چه بهتر در حوزه مشارکت سمن ها علاوه بر حمایت های مشخص از آنها داشته است.

رییس کمیته مشارکتهای مردمی شورای اسلامی شهر تهران نقش سازمانهای مردم نهاد را در مسیر حرکت تهران در افق پیشرفت و عدالت، اساسی ذکر کرد و گفت: سمن‌ها می‌توانند اهداف برنامه‌ریزی شده مدیریت شهری را در بخشهای مختلف به خوبی دنبال کرده و با اتخاذ رویکردهایی نوآورانه که از ویژگیهای مهم این سازمانهای مردمی است برنامه‌های خود را اجرایی کنند.