امروز سه شنبه، 3 بهمن 1396

الهه راستگو:
در پرداخت های گزینشی بهزیستی اقشار و طبقات کم توان جایی ندارند/دغدغه نابینایان نه ندیدن که دیده نشدن است

تاریخ ثبت : 24 مهر سال 1395 - چاپ صفحه
در پرداخت های گزینشی بهزیستی اقشار و طبقات کم توان جایی ندارند/دغدغه نابینایان نه ندیدن که دیده نشدن است

رییس کمیته مشارکت های اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: درگزارش ها و بررسی های صورت گرفته مستمری پرداختی بهزیستی به نابینایان 50 هزار تومان عنوان شده که البته در  پرداخت گزینشی این میزان، اقشار و طبقات کم توان و محروم جایی ندارند.
به گزارش تهران سمن، الهه راستگو عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ظهر امروز و همزمان با روز جهانی عصای سفید در بازدید از مجتمع آموزشی نابینایان دکتر خزائلی مشکلات مطرح درخصوص نابینایان را بیش از هرچیز مرتبط با برنامه ریزی نادرست خواند و اظهارداشت: آینده مبهم معلولین و نابینایان به دلیل نبود سیاستگذاری و تعیین استرتژی های لازم امروز برای این افراد و خانواده هایشان مهممترین معضل و دغدغه است که باید مورد توجه جدی مسئولین قرار گیرد.
وی مشکلات معلولین و نابینایان را به دلیل عدم فراهم سازی زیرساخت های لازم بسیار جدی تر از سایر اقشار جامعه عنوان کرد و افزود: آنچه که امروز برای نابینایان به دغدغه تبدیل شده  نه ضعف و ناتوانی در دیدن که دیده نشدن است و گواه این امر افزایش روز افزون مشکلات این قشر به دلیل عدم توجه به مشکلات آنهاست.
رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمانهای مردم نهاد شهر تهران با انتقاد از عدم اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولین تاکید کرد: مطابق این قانون 60 درصد از ردیف های استخدامی اپراتور ها و تلفن خانه ها باید به نابینایان تخصیص یابد که این امر نیز همچون صدها قانون دیگر  برزمین مانده و هیچ عزمی جهت اجرا ی آن دیده نمی شود.
راستگو با بیان اینکه شرایط برای زندگی بی دغدغه برای معلولین و نابینایان فراهم نیست اظهارداشت: معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی  به دلیل  فقدان اقدام اجرایی در  فراهم سازی شرایط اشتغال، ازدواج و مسکن این گروه از جامعه موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت.
وی به ضعف اقتصادی و معیشتی غالب خانواده های معلول و نابینا  اشاره کرد و افزود:  مستمری پرداختی بهزیستی هیچگاه متناسب با هزینه ی بالای  تهیه وسایل کمک آموزشی و رفاهی این افراد نبوده و  باتوجه به توزیع نامناسب امکانات آموزشی و رفاهی در شهر ها می توان این وضعیت را درخصوص نواحی کم برخوردار بسیار وخیم تر دانست.

50هزار تومانی که اقشار کم توان و محروم جامعه از آن محروم اند  

رییس کمیته مشارکتهای مردمی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در گزارش ها و بررسی های صورت گرفته مستمری پرداختی بهزیستی به نابینایان 50 هزار تومان عنوان شده که البته در پرداخت گزینشی این میزان، اقشار و طبقات کم توان و محروم جایی ندارند .
راستگو پایان دوره تحصیلی دانش آموزان نابینا را آغاز دوران دغدغه ی آنان دانست و تصریح کرد: علی رغم برخورداری این افراد از هوش سرشار و  استعداد های بالقوه و برخورداری از مهارتهای فنی حرفه ای لازم  متاسفانه آنچنان که باید به آنان توجهی نشده است.
وی با بیان اینکه نبود اشتغال و مستمری مناسب و از سویی ضغف اقتصادی غالب خانواده های نابینا  فراهم سازی هزینه تحصیل را برای آنان به چالش جدی  مبدل ساخته تصریح کرد: فراهم سازی رایگان تحصیل  در دانشگاهها  برای تمامی نابینایان امروز یک ضرورت است  و عدم توجه به این مهم  هدر رفت استعداد های  این قشر را به دنبال خواهئد داشت. 
عضو چهارمین دوره ی شورای اسلامی شهر تهران  در پایان به اقدام ستودنی  شهرداری تهران در جهت فراهم سازی رایگان  سرویس مدارس دانش آموزان استثنایی اشاره کرد و افزود:  متاسفانه مربیان و معلمین شاغل در این مدارس نه تنها از  هیچ خدمات سرویس دهی برخوردار نبوده که تسهیلاتی نیز برای آنها درنظر گرفته نشده است و امیدوارم تمامی این مشکلات در کوتاهترین زمان مرتفع شود.