امروز سه شنبه، 3 بهمن 1396

الهه راستگو:
احقاق حقوق شهدای منا مهمترین مطالبه ی امروز سازمانهای مردم نهاد است

تاریخ ثبت : 27 شهريور سال 1395 - چاپ صفحه
احقاق حقوق شهدای منا مهمترین مطالبه ی امروز سازمانهای مردم نهاد است

رییس کمیته مشارکتهای مردمی شورای اسلامی شهر تهران گفت: احقاق حقوق شهدای منا مهمترین مطالبه ی امروز سازمانهای مردم نهاد و تشکلهای مردمی است و دولت عربستان باید پاسخگوی نمایندگان مردم باشد.

به گزارش تهران سمن، الهه راستگو عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در جلسه حقوق و تکالیف شهروندی سمن های شهر تهران که با حضور پدر شهید منا دکترغضنفر رکن آبادی به منظور تشریح ابعاد این حادثه و بررسی پیگیری های به عمل آمده در ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمانهای مردم نهاد شهر تهران تشکیل شد، تلخی فاجعه منا را فراموش نشدنی خواند و اظهارداشت:  اگرچه بی کفایتی آل سعود با این فاجعه غم بار به جهانیان ثابت شد اما  لزوم پیگیری حقوق از دست رفته جانباختگان این حادثه و بازماندگان آنها تا استیفای کامل آن امری ضروری است.

وی افزود:کشته شدن حدود 4هزار نفر در عربستان که امروز مقامات سعودی به هیچ عنوان حاضر به پذیرش این آمار نیستند مسئله ای است که به هیچ عنوان قابل پذیرش نبوده و رسیدگی به آن امروز  مهمترین مطالبه مردم و تشکل های مردمی است.

 رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمانهای مردم نهاد شهر تهران  تاکید کرد: مسلمان کشی و کشتار مسلمانان که هر بار دلیل غیر قابل توجیه و پذیرشی برای آن عنوان می شود بیانگر وقوع این حادثه نه براساس مشیت الهی که خواست و مشیت برخی سران بوده است.

راستگو در ادامه به ائتلاف سعودی، آمریکایی، صهیونیستی در یمن و تکرار دوباره آن در عربستان اشاره کرد و گفت:  این ائتلاف  درمنا فاجعه ای را رقم زد که اکنون عذرخواهی مقامات عربستان از حادثه دیدگان نخستین مطالبه مردم است.

وی افزود:کشور ایران به دلیل برخورداری از تعداد کشته شدگان بیشتر  نسبت به دیگر کشورها از مطالبه گری بیشتری برخوردار بوده و امروز  موسسات و سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه  حقوق، احقاق حقوق از دست رفته شهدای هم وطن خود و دیگر کشورها را خواستارند.

رییس کمیته مشارکتهای مردمی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وقوع تعمدی فاجعه منا را می توان از ابعادگوناگون مورد بررسی قرار داد اظهارداشت: مدیریت بحران و چرایی بسیاری از سوء مدیریت های صورت پذیرفته در زمان وقوع فاجعه بیش از دیگر موضوعات بیانگر قصور حتمی آل سعود بوده به طوری که امداد رسانی نامناسب و ضعیف علی رغم برخورداری از  تجهیزات  مدرن بنابر گواهی شاهدان عینی مهر تاییدی برای این  فرضیه است.

راستگو به سبقه و فعالیت چندین ساله دولت آل سعود در برگزاری مناسک حج  اشاره کرد و افزود: اگر دولت عربستان خود را با کفایت می داند تجمع میلیونی حجاج در طی سالیان متمادی باید توانمندی،آمادگی و قدرت مقابله باهرگونه  بحران را  در این دولت افزایش داده باشد و بر این اساس مرگ انبوهی از  زائران بیت الله الحرام  به دلیل تأخیر و تعلل نیروهای امدادی قابل پذیرش نیست

وی اظهارداشت:  باتوجه به اینکه این پیشینه گواه و مهرتایید دیگری بر قصور دولت عربستان و لزوم عذرخواهی و جبران بخشی از کوتاهی های صورت گرفته است علت یابی این بی کفایتی و سوء مدیریت بحران  پس از عذرخواهی امروز دومین مطالبه به حق سازمانهای مردم نهاد بوده  و دولت سعودی باید پاسخگوی  نمایندگان مردم باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در پایان حادثه منا را مرگبارترین رویداد تاریخ حج دانست و افزود: مرور تاریخ و کشته و زخمی شدن تعدادی از حجاج در گذشته بیانگر سوء مدیریت عربستان بوده که البته این مسئله امسال با زخمی شدن برخی از زائران بیت الله الحرام باردیگرتکرار شد.

گفتنی است در پایان این برنامه بااهداء لوح یادبود به پدر شهید منا دکترغضنفر رکن آبادی از ایشان تجلیل شد.