امروز سه شنبه، 3 بهمن 1396

در هفتمین نشست تخصصی حقوق شهروندی مطرح شد:
حقوق شهروندی با ترویج فرهنگ تحقق می یابد/ لزوم همکاری سمن ها با کنگره حقوق شهروندی برای تحقق حقوق شهروندی

تاریخ ثبت : 5 شهريور سال 1395 - چاپ صفحه
حقوق شهروندی با ترویج فرهنگ تحقق می یابد/ لزوم همکاری سمن ها با کنگره حقوق شهروندی برای تحقق حقوق شهروندی

هفتمین نشست علمی تخصصی حقوق شهروندی با موضوع نقش سازمان های مردم نهاد در تحقق حقوق شهروندی با حضور نمایندگان سازمان های غیر دولتی برگزار شد دبیر کنگره بین المللی حقوق شهروندی در این نشست گفت: تمایل داریم در راستای اهداف کنگره بین المللی حقوق شهروندی از ظرفیت سمن ها نیز استفاده کنیم.

این نشست با موضوع نقش سازمان های مردم نهاد در این عرصه، عصر چهارشنبه سوم شهریور ماه با حضور پوریا عسگری عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مونس کشاورز دبیر اولین کنگره بین المللی حقوق شهروندی در محل ستاد توان افزایی فعالیت های مردم نهاد برگزار شد.

فرهنگ حقوق شهروندی باید جاری شود

در بخش ابتدایی این نشست پوریاعسگری، گفت: مهمترین بحثی که باید در بحث حقوق شهروندی مورد توجه قرار بگیرد، بخش فرهنگی ماجرا است و پس از آن باید به بُعد حقوقی آن توجه داشت.

وی افزود: برخی مواقع شاید بتوان با قانونگذاری برخی بایدها و نبایدها را در جامعه جاری کرد تا مردم از آن تبعیت کنند، اما در بحث حقوق شهروندی و حقوق بشر تنها قانوگذاری کفایت نمی کند و آنچه که اهمیت دارد، نهادینه شدن فرهنگ مرتبط با این اصول در جامعه است.

عسگری بیان داشت: قرار نیست با جاری شدن فرهنگ حقوق شهروندی رسم و رسومات و آیین های مختلف تغییر کند، بلکه قرار است نوعی نگرش جدید وارد جریان فکری افراد شود.

وی در پایان گفت: از همین نگاه می شود برای فرهنگ سازی استفاده کرد و در این راه نقش نهادهای مردمی بسیار مهم است، زیرا آنها ابتدا فرهنگ را پرورش می دهند و در نهایت آن را تبدیل قانون می کنند.

لزوم همکاری بیشتر سمن ها با کنگره

در ادامه این نشست مونس کشاورز با اشاره به مقالات دریافتی در دبیرخانه کنگره، گفت: تا کنون بیش از ۲۰۰ مقاله را دریافت کرده ایم و در بخش مکتوبات نیز قرار است کتاب های تخصصی دریافتی را طی یک فرایند مورد داوری قرار دهیم.

وی با اشاره به دیدار هیئت رییسه کنگره حقوق شهروندی با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن استقبال از فعالیت های انجام شده از سوی کنگره حقوق شهروندی، تاکید کردند؛ بسیار مهم است که در بحث حقوق شهروندی به دو بخش قوانین موجود در قانون اساسی و مبانی اسلامی در این حوزه توجه شود.

کشاورز ادامه داد: در این دیدار طبق قول مساعد آیت الله هاشمی رفسنجانی قرار شد یک بخش علمی با عنوان حقوق شهروندی در دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شود، بر همین اساس بسیار تمایل داریم افرادی که با کنگره همکاری می کنند، در به ثمر نشاندن این خواسته آیت الله هاشمی رفسنجانی ما را یاری دهند.

دبیر کنگره بین المللی حقوق شهروندی در پایان، تصریح کرد: باید مجموعه سمن ها بیش از پیش با کنگره حقوق شهروندی همکاری کنند تا بتوانیم از ظرفیت سمن ها نیز استفاده کنیم.

گفتنی است در پایان این نشست از فعالیت های علمی پوریا عسگری با اهدای لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

منبع: کمیته خبری اولین کنگره بین المللی حقوق شهروندی