امروز سه شنبه، 3 بهمن 1396

بیانیه ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران در سالگرد فاجعه منا

تاریخ ثبت : 27 شهريور سال 1395 - چاپ صفحه
بیانیه ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران در سالگرد فاجعه منا

«دولت سعودی موظّف است مسئولیّت سنگین خود را در این حادثه‌ی تلخ پذیرفته و به لوازم آن به‌قاعده‌ی حق و انصاف عمل کند.»/ «این حادثه به هیچ‌وجه نباید فراموش شود» مقام معظم رهبری(حفظه الله)

ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران با همراهی تعداد قابل توجهی از سازمان های مردم نهاد، موسسات حقوقی و جمعی از فعالان اجتماعی ضمن توجه دادن به اهمیت و جایگاه نهادهای مردمی، اجتماعی و مدنی در بصیرت افزایی و ایجاد حساسیت در خصوص فاجعه منا و محکومیت اقدامات و عملکرد غیرمسئولانه، غیر انسانی و اسلامی دولت عربستان سعودی در مدیریت امور حج و همچنین پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص این موضوع، بر لزوم پیگیری حقوقی مطالبات به حق خانواده های شهدای منا و آسیب دیدگان از این فاجعه و همچنین احقاق حقوق عامه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران و همه مسلمانان تأکید می نماید و معتقد است سازمان های مردم نهاد متشکل از افراد ذیحق در این موضوع و همچنین سایر سازمان های مردم نهاد فعال در عرصه های حقوقی، بین المللی و اجتماعی می توانند همراستا با اقدامات رسمی و دیپلماتیک، نقش قابل توجهی را در احقاق حقوق ضایع شده داشته و رسالت اجتماعی خود را در این زمینه به انجام برسانند. لذا لازم است سازمان های مردم نهاد با ایجاد شبکه های داخلی و بین المللی از ظرفیت های موجود در این زمینه استفاده نموده و اقدامات حقوقی و اجتماعی لازم را به انجام برسانند.

این بیانیه همچنین از بیانیه جمعی از حقوقدانان، قضات و وکلا برای پیگیری حقوقی فاجعه منا حمایت کرده و به امضاکنندگان این بیانیه می پیوندد.

در همین راستا و با تأیید و تأکید بر بیانیه فوق الذکر، این ستاد با همراهی سازمان های مردم نهاد، از وزارت کشور، سازمان حج و زيارت و وزارت امور خارجه انتظار دارد از طرق زير يا هر طريق ديگري، احقاق حقوق بازماندگان را مطالبه نماید:

  1. همراهی با سازمان های مردم نهاد جهت فعالیت داخلی و بین المللی در پیگیری مطالبات حقوقی و اجتماعی در این موضوع.
  2. تسهیل و تسریع در فرایندهای مربوط به تشکیل و فعالیت سازمان های مردم نهاد تخصصی در زمینه پیگیری فاجعه منا.
  3. ارسال درخواست­هاي رسمي به مسئولين كشور عربستان و همچنين نهادهاي بين‌المللي همچون دبيركل سازمان ملل و مطالبه تشكيل كميته حقيقت ياب و تعيين مسئول جبران خسارت.
  4. پیگیری حقوق بشري این فاجعه در نشست­هاي جاري شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد.
  5. رایزنی مستمر با کشورهای آسیب دیده جهت فعال كردن آنان برای احقاق حق مسلمانان و ايجاد ظرفيتهاي مطالبه مردمي در اين كشورها و بهره­برداری مناسب از توان دیپلماسی عمومی.

در پایان از زحمات همه سازمان های مردم نهاد و فعالان اجتماعی که در این موضوع فعالیت نموده اند قدردانی نموده و فعالیت مضاعف این سازمان ها را تا حصول نتیجه نهایی خواستاریم.